Gyászhír – Elhunyt Kresz Albert
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy december 15-én elhunyt Kresz Albert fotóművész, fotóriporter, aki közel negyedszázadig vezette a Gödöllői Campus kollégiumának fotókörét, emellett óraadó tanára volt a környezetgazdálkodási agrármérnök képzésnek.
Kresz Albert Győrben született, 1939. július 22-én. Az Iparművészeti Főiskolán 1962-ben végzett szövetanyag-tervező művészként. Tanulmányai mellett ismerkedett a fotózással, ami kezdetben hallgatói munkáját gyorsította, hiszen elég volt egy mintát egyszer elkészítenie, majd sokszorosította azt. A természet utáni rajzok útját is lerövidítette, a fotókból képmódosító eljárással grafikákat készített.
Textiltervező pályáját Budapesten, a Textil-iparművészeti Ktsz-nél kezdte, majd Győrben folytatta a Rábatexnél. Ipari vásárokon, OKISZ-versenyeken szerzett szakmai elismeréseket. Ám mégis a fotózást választotta élethivatásául, és ehhez belépőt váltott az 1964-ben elnyert első díjával a Magyar Fotóművészek Szövetségének képsorpályázatán.
Az Ifjúsági Magazin első száma, 1965. november 15-én az ő fotóival jelent meg. A francia filmművészet új hullámán nevelkedve ekkor az utcán fotózta teleobjektívvel a fiatalok életét.
Az 1967-ben Gödöllőre költözött fotóművész első helyi tárlata egy párizsi kiállítása után nyílt meg a mai Erzsébet királyné szálloda nagytermében. Sok-sok fotót készített az Illés, a Metro és az Omega együttesről, s ott volt a Zeneakadémián mind a négy koncerten, melyeken Kovács András Extázis 7-10-ig című filmjét forgatták.
Kresz Albert otthonosan mozgott szántóföldön, erdőben, bognárműhelyben, putriban és kastélyban. Elvegyült a népünnepélyek forgatagában, és lábujjhegyen járt a hangfelvevő stúdiókban. Több mint 70 lemezborítója jelent meg - Jean-Pierre Rampal fuvolaművész repülőjegyet küldött a számára, amikor a hetvenedik születésnapján Cannes-ban adott hangversenyt.
„Gödöllő az otthonom, ahol sok barátom él és úgy érzem, megbecsülnek. Jó a kapcsolatom az emberekkel, itt tanulnak a gyermekeim, munkámat is igénylik. … Majdnem negyedszázada vagyok művészeti vezetője az egyetemi fotóklubnak, nyolcadik éve óraadó tanára a Környezetgazdálkodási Intézetnek” - nyilatkozta 2002-ben.
Kresz Albert vezetésével olyan kiváló természetfotósok hagyták el az egyetem padjait, mint Kármán Balázs, 2001 természetfotósa, Szabó Zoltán, aki 1999-ben a sajtófotó fődíjat nyerte, szerzője a Bajkál és a Ladach című könyvnek, továbbá Bognár Mihály és Szelényi Gábor, különböző díjak birtokosai.
Emlékét számos, az egyetemről készített fotó őrzi, de talán még többet adott volt hallgatóinknak azzal, hogy a vizuális kultúra ismereteinek átadásával szélesítette látókörüket.