A Szent István Egyetemé ismét a legjobb mobilitási pályázat az országban

A Szent István Egyetem a 2020-as Erasmus+ nemzetközi kreditmobilitási pályázaton ismét kimagasló eredményt ért el. Országos összehasonlításban a megítélt támogatási összeg, valamint az elnyert mobilitások számának tekintetében is a SZIE büszkélkedhet a legeredményesebb pályázattal a hazai felsőoktatási intézmények között.

Az Európai Unió nagy figyelmet fordít a tudásalapú társadalom megteremtéséhez nélkülözhetetlen oktatást, különböző készségeket és kreativitást ösztönző programokra, ennek érdekében az Erasmus+ Program keretében 2014 és 2020 között 14,7 milliárd eurót biztosított az európai oktatás, képzés, ifjúsági szakma és sport megerősítésére. Az Erasmus+ Program Európán kívüli felsőoktatási mobilitási programja, a nemzetközi kreditmobilitás, különleges helyet foglal el ebben a rendszerben, hiszen az európai felsőoktatási intézmények a világ szinte bármely országában lévő partnereikkel tudnak hallgatói részképzést, illetve rövid oktatói és képzési célú mobilitásokat megvalósítani sikeres pályázat esetén.

Ebben a kiemelt projektben szerezte meg a Szent István Egyetem (SZIE) a legjobb helyet a nevezett 31 magyar felsőoktatási intézmény sorában. A SZIE 27 országra benyújtott pályázata közül összesen 16 desztináció került kiválasztásra, amivel összesen 670.020 EUR támogatást nyert el. Ez az összeg nemcsak a nevezett 35 partnerintézményhez mérve számít figyelemre méltónak, hanem az egyetem saját maga által felállított rekordjához képest is. Az idei évben elnyert támogatási összeg ugyanis közel azonos a 2019-ben elnyert rekordmagas összeggel. A SZIE a legnagyobb támogatási összeg mellett, a legmagasabb mobilitási számot is magáénak tudhatja - összesen 206 fő képviseltetheti magát az egyes szakmai, tudásszerző fórumokon. Ez a szám a többi intézmény résztvevői számához képest kimagasló. A két elismerő pozíció ismételt megszerzése egyedülálló eredmény az intézmény mobilitási pályázatainak történetében.

A beszédes adatok jól mutatják a SZIE elkötelezettségét a nemzetközi kapcsolatok bővítésére, a fejlődő országok támogatására, a professzionális színvonalat jelentő nemzetközi tapasztalatok átadására, ugyanakkor új kompetenciák és gyakorlatok megismerésére is. A SZIE immár 31 országra és 42 partnerintézményre kiterjedő széleskörű, számos régióra és tudományterületre kiterjedő hároméves Erasmus+ nemzetközi kreditmobilitási projektjei már meglévő kapcsolatokat és jelentős számban új partnerországokat vonnak be a programba.  2020-ban, a korábban is sikerrel pályázott desztinációk mellett (Argentína, Azerbajdzsán, Bhután, Dominikai Köztársaság, Fidzsi, Ghána, Jordánia, Kenya, Dél-Afrika, Szíria) további új országok (Albánia, Koszovó, Grúzia, Ukrajna, India, Kambodzsa) is bekerültek a támogatott partneri körbe. A pályázatok ilyen módon illeszkednek a SZIE nemzetköziesítési törekvéseibe, stratégiájába, melynek része a keleti, illetve déli területek felé való nyitás, összhangban a magyar külpolitika és az unió irányelveivel.