Újhullámos kávékortyoló nyílt a Gödöllői Campuson

Kútház elnevezéssel új vendéglátó üzlet – újhullámos kávékortyoló – nyílt október 31-én a Szent István Egyetem képzeletbeli déli kapujánál, bővítve a Gödöllői Campus kulináris szolgáltatásait. Az ünnepségen köszöntőt mondott Prof. Dr. Gyuricza Csaba rektor és dr. Gémesi György polgármester. A felújított épületet Balogh Péter Piusz O. Præm. apát áldotta meg, majd a házszentelések módjára szentelt krétával felírta az ajtó szemöldökfájára a „Krisztus áldja meg ezt a hajlékot” áldásadás évszámok övezte rövidítését: 20+G+M+B+20. Az eseményen részt vett Török Sándor, a városrész önkormányzati képviselője is.

Talán kevesen tudják Gödöllőn, hogy az egyetemi víztorony és az egyetemi negyed területén az 1950-es években felépített három poligonális alaprajzú, cseréppel fedett, gúlatetős kútház története összefügg egymással. Az idén kicsit helyrebillent az idő, a legismertebb, az Egyetem tér és a Premontrei utca találkozásánál található kútház tetőzetére a több hónapon át tartó felújítás végén felkerült a víztorony tervezője, Jánossy György és Rimanóczy Gyula által megálmodott őskeresztény szimbólum, a hal kovácsoltvas figurája.

Dr. Máthé László, a SZIE egyetemi docense, a kávékortyolót tulajdonló társaság tagja a vendégeket fogadva elmondta, hogy egy éve kapták meg a leromlott állapotú épületet hasznosításra, s ez idő alatt sok minden történt. Míg zajlott a munka, volt olyan látogató, aki a modern kávézó indítására vonatkozó kezdeményezésüket ahhoz hasonlította, mintha hármas ikreket szülnének. Ebből a hasonlatból 9 hónap be is jött, hiszen ennyi idő telt a nyitásig attól kezdve, hogy 2020 februárjában az örökségvédelmi hatóságtól megkapták az engedélyt az építkezésre. Az álom megvalósításában közreműködő családtagok és barátok mellett köszönetet mondott az épület rendelkezésre bocsátásáért az egyetemnek, a Premontrei Rendnek területének használatáért és az önkormányzatnak az üzemeltetést elősegítő partnerségéért. A Kútház megnyitása azt is jelképezi Gödöllőn, mondta, hogy harmóniában is élhetünk egymás közelségében.

- Hosszú évek óta a kútház mellett járok el, ami eddig taszította, most pedig vonzza a tekintetemet. Az üzlet megvalósítása szimbóluma az egyetem és a város közötti kapcsolatok megújításának is – hangsúlyozta köszöntőjében Prof. Dr. Gyuricza Csaba rektor. – Emellett egy hatalmas méretű fejlesztés előképe is számomra, aminek keretében nem egyetemet szeretnénk felújítani, hanem egy újat építeni Gödöllőn. Ennek előzményeként a Szent István Egyetem nyáron a gyöngyösi, kaposvári és keszthelyi campusok belépése révén kiterjedt az egész országra.

A SZIE vezetője arról is szólt, hogy a kávézó belső kialakítását az igényesség és a minőség jellemzi. Kiemelte az üzletre jellemző helyi termelés, helyi termékek fontosságát, amelyeknek erősödik a piaca. Véleménye szerint az egyetem is szerepet vállalhat új termékek fejlesztésében, amelyek gazdagíthatják a Kútház választékát. Összegezve, a kávékortyoló olyan új színfoltja a Gödöllői Campusnak, amely a hallgatók számára is bővíti az egyetemi város vállalkozói kínálta szolgáltatásokat.

 

Az új üzlet megnyitása a városrész revitalizációjába illeszkedik, aminek meghatározó elemei a vasúthoz kötődő, de a közúti kapcsolatokat is új alapokra helyező beruházás és a premontrei apátság fejlesztési tervei, vélekedett dr. Gémesi György, hozzátéve, mindig örömmel látja, amikor fiatalok kezdeményezései valósulnak meg Gödöllő javára. Megemlítette, hogy ő már óvodába is az egyetemre járt, hiszen hajdanában a kisdedóvó a főépület emeletén működött. S persze ő is nap mint nap erre autózik a hivatalába dolgozni, s jól esett látnia, ahogy megújul a kútház.   

- Valaki azt mondta egyszer, hogy az isteni gondviselés olyan, mint a repülőből kiugró ejtőernyős ernyője. Használni kell! Mindannyiunk hitbéli lehetősége az, hogy a gondviselő Isten kegyelmét és erejét beengedjük az életünkbe – folytatta a köszöntéseket Balogh Péter Piusz O. Præm. apát. – Itt most ez történt és örülünk annak, hogy közösségben és békében vagyunk együtt. Felidézte Boldog Romzsa Tódor görögkatolikus püspök életét, akinek október 31-e a liturgikus emléknapja. Amikor a püspök a szovjet vallás- és egyházüldözés idején 36 évesen vértanúhalált szenvedett, úgy látszott, hogy elveszett minden. Mégis működött az isteni gondviselés, e nélkül nem emlékezhetnénk rá, és nem tudnánk nap mint nap új értékeket teremteni.

Nagyon örülök a fiatalok kezdeményezésének, köszönöm az általam is hosszú időn át figyelemmel kisért kitartó munkájukat, aminek a végén megáldhatom az épületet.

A Kútház újhullámos kávékortyoló a hét minden napján várja vendégeit.