A környezettudatos szállodák ismérvei – a Szent István Egyetem szakértőjének gyakorlati példáin keresztül
Mitől lesz egy szálloda környezettudatos? Vajon hogyan lehet fenntartható egy olyan ágazat, ami évről-évre egyre csak növekszik? Többek között ezekről a témákról is beszélgettünk Dr. Kovács Gyöngyivel, a gyöngyösi Károly Róbert Campus Informatikai, Közgazdasági és Módszertani Intézetének adjunktusával, a Turizmus Világnapja alkalmából.
Manapság egyre gyakrabban kerül előtérbe a környezettudatosság és a fenntarthatóság. Elgondolkodtunk már azon, hogy mitől lesz egy szálloda környezettudatos? Nos, a legtöbb vendég elsősorban a törölközők többszöri használatára, valamint a villanyok lekapcsolására figyelmeztető táblára gondol a hotelszobákban. Ezek a felhívások a szállodák részéről azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik. „Egy környezettudatos szállodának sokszor már a konyhába kerülő alapanyagok beszerzésénél előtérbe kell helyezni bizonyos szempontokat, de ezen felül a munkavállalók foglalkoztatása esetében, valamint a teljes marketingstratégia kidolgozásakor is szem előtt kell tartani egyes szabályokat” – tájékoztat Dr. Kovács Gyöngyi, a SZIE Károly Róbert Campusának adjunktusa. „Ha kézzelfogható példákat szeretnék említeni, nem mindegy, hogy egy szálloda milyen módon világítja meg a folyosókat, a közös tereket és a szobákat. A mozgásérzékelő lámpák és az energiatakarékos izzók alkalmazása például egyre elterjedtebb.” A vízhasználat tekintetében megdöbbentő tény, hogy egy szállodalánc akár több millió liter vizet is megspórolhat egy év alatt, szenzoros csaptelepek felszerelésével, valamint, ha lecsökkenti a törölközők mosásának gyakoriságát.
A magyarországi szállodák és szállodaláncok esetében megfigyelhető, hogy minél nagyobb egy szállodalánc, annál inkább valószínűbb, hogy alkalmaznak valamilyen környezetvédelmi stratégiát. Különösképpen igaz ez a külföldi franchise rendszerben működő szállodákra, hiszen azok nemzetközi szabályzás alapján működnek. A kisebb háttértőkével rendelkező magyar szállodák közül már sokkal kevesebb olyat találunk, amelyek megpróbálnak fenntarthatóbb módon működni. A tulajdonosok közül sokan még mindig pénznyelő tevékenységként tekintenek erre, pedig egy egyszeri, komolyabb ráfordításnak már néhány éven belül érezhető, költségcsökkentő hatása lehet.
A környezettudatosság jegyében a szállodák sokat tehetnek a közvetlen környezetükért is. Környezetbarát megoldás, ha a konyháikban felhasznált zöldségeket, gyümölcsöket, pékárukat, húsokat, valamint borokat helyi termelőktől szerzik be. Ez több szempontból is célravezető. Minél rövidebb távolságra kell szállítani egy élelmiszert, annál kevesebb vegyszerre van szükség például a zöldségek és gyümölcsök frissen tartásához, ráadásul megvásárlásukkal a helyi termelőket támogatják. Ez a fajta hozzáállás pedig a vendégek körében is pozitív benyomást kelthet.
Másik lényeges irányvonal, a minél kevesebb csomagolóanyag használatára való törekvés. Hasznos módszer például, ha nem kis kiszerelésben, darabonként becsomagolva teszik ki a joghurtokat, lekvárokat, mézeket, mogyorókrémeket a reggelihez, hanem nagyobb csomagolásban vásárolják meg ezeket. Ezzel a módszerrel nagy mennyiségű hulladék keletkezését akadályozhatják meg.
Ide kapcsolódó témakör a munkaerő helyben tartása, amely a vidéki vendéglátóhelyekre különösen igaz. A helyi munkaerő foglalkoztatásáért és megtartásáért a szállodák különösen sokat tehetnek. Jó példa erre, ha rendszeresen ellátogatnak egy-egy iskolába valamilyen edukációs program vagy kampány keretében, hiszen ezeknek köszönhetően a gyerekek úgy nőnek fel, hogy ismerik a szálloda nevét, pozitív értékeket, emlékeket kapcsolnak hozzá, és a későbbiekben – amennyiben a szállodaiparban szeretnének elhelyezkedni – szívesen választják szakmai gyakorlati helyként vagy akár későbbi munkahelyként az adott szolgáltatót.