Sertéskutatásokat kiszolgáló infrastruktúra létrehozása a fenntartható gazdálkodásért

A Szent István Egyetem Kaposvári Campusa, az Agrár- és Környezettudományi Kar korábbi kutatási projektjeinek eredménye nyomán, egy olyan nemzetközi konzorcium munkájába kapott meghívást, amit a konzorciumvezető az Európai Unió H2020 keretprogramja által meghirdetett INFRAIA-02-2020: Integrating Activities for Starting Communities (Integráló Tevékenységek az Induló Közösségek Számára) pályázatra nyújtott be.

A PIGWEB program célkitűzése olyan magas színvonalú kutatási hálózat kialakítása, ami integrálja és katalizálja az európai sertéskutatásokat. A projekt további célja fenntartható sertéstartást szolgáló módszerek fejlesztése. A program 3 fő pillérre épül. Elsődleges cél, az európai sertéskutatásokat kiszolgáló legmodernebb infrastuktúra-hálózat megteremtése, ami szolgáltatásként igénybe vehető a nem konzorciumi partnerek számára. További célkitűzések a kísérleti módszerek harmonizációja, az állatjólléti irányelveknek megfelelő és az állatvédelmi előírásokat teljes mértékben kielégítő állatkísérleti protokollok kialakítása, valamint az innovációs tevékenység, szem előtt tartva az állatjóllét és a nem invazív technológiák alkalmazását olyan új típusú értékmérők keresése révén, melyek alapján az állatok teljesítménye és egészségi állapota megbízható módon becsülhető.

A kiváló infrastuktúrák integrációjának célja a kutatási kapacitás jobb és hatékonyabb kihasználása, az alkalmazott módszerek harmonizációja és fejlesztése az európai térségben.

A 16 tagú nemzetközi konzorcium által elnyert pályázat megvalósítási időszaka: 2021. március-2026. február. A 60 hónapos projekt teljes költségvetése 5,7 millió EUR, a Szent István Egyetem részesedése 278.413 EUR. Az egyetemi rész támogatási intenzitása 100%.